Koło naukowe Mechatronik

Aktualności

Zebranie koła
Październik 2016

W 2016 roku odbyło się zebranie koła naukowego Mechatronik. Na zebraniu przyjęto nowych członków, wybrano nowy zarząd, a także ustalono plan działań na rok akademicki 2016/2017.

Osoby które nie mogły uczestniczyć w zebraniu a chciałby zapisać się do koła prosimy o kontakt mailowy.

Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice
9 Styczeń 2008

Dnia 9.01.2008 odbył się wyjazd do ZAKŁADÓW GÓRNICZYCH POLKOWICE-SIEROSZOWICE.

Zapraszamy do galerii
Podsumowanie działalnosci koła
2007

Gosćmi byli Pan Prof. dr hab. inz. Józef Korbicz -prorektor UZ, Pani magr Małgorzata Pawlik Dyrektor ds. Personalnych i Administracji z Eltermy w Świebodzinie, dr inz. Roman Kielec Kierownik Centrum Przedsiębiorczosci i Transferu Technologii Centrum UZ oraz kolezanki i koledzy z zakładu Automatyzacji Procesów Produkcyjnych.

Na spotkaniu tym wreczone zostały listy z podziekowaniem za pomoc w realizacji Seminarium pt."Najnowsze doniesienia ze swiata techniki".

Zapraszamy do galerii
Obrony prac magisterskich
2007

Wszyscy czlonkowie Kola Naukowego "MECHATRONIK" szcześliwie zakończyli, z tytulem mgr inż. swoja drogę naukowa na Uniwerystecie Zielonogorskim.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy zawodowej.

Zapraszamy do galerii
Festiwal Nauki
3 i 4 Czerwiec 2007

W dniach 3-4 czerwca 2007r. w Zielonej Górze odbył się Festiwal Nauki. Jest to impreza popularno-naukowa organizowana po raz czwarty przez Uniwersytet Zielonogórski. Nasze koło miało zaszczyt uczestniczyć czynnie w popularyzacji, upowszechnianiu i propagowaniu nauki, a także przybliżaniu społeczeństwu innowacyjnych metod rozwiązywania problemów.

Nasz pawilon usytuowany był na "wyspie zielonej" na skrzyżowaniu ulic Dr Pieniężnego i Al. Niepodległości. Hasło tegorocznego Festiwalu to Nauka wczoraj i dziś, dlatego nasze stoisko prezentowało współczesne osiągnięcia nauki w powiązaniu z rozwiązaniami z przeszłości.

Składamy serdeczne podziękowania dla opiekunów naszego koła Pana dr inż. Piotra Kuryło, dr inż. Edwarda Tertela, Pana mgr inż. Edwarda Słońskiego, a także dla Pana Mariusza Sawickiego za pomoc w realizacji naszych działalności naukowych.

Zapraszamy do galerii
Prezentacja programu Automation Studio
18 Kwiecień 2007

W dniu 18 kwietnia 2007r.odbyła sie prezentacja programu AUTOMATION STUDIO. Moduł ten upraszcza i przyspiesza projektowanie, a także umożliwia symulację układów pneumatyki, układów hydraulicznych, hydraulicznych układów proporcjonalnych, obwodów elektrycznych jedno i trójfazowych, a także układów sterujących.

Zapraszamy do galerii
Wycieczka
3 Kwiecień 2007

W dniu 3 kwietnia 2007r. członkowie koła naukowego Wydziału Mechanicznego "MECHATRONIK", wraz z opiekunami, odwiedzili zakład GEDIA POLAND w Nowej Soli.

Zakład ten produkuje części tłoczne z blach stalowych i aluminiowych do samochodów. Firma zaopatruje takie koncerny jak: BMW, Audi, VW, Skoda, Porsche, Opel, Suzuki, Ford, Volvo, Jaguar, Porsche, Karmann (producent kabrioletów).

Wysoki zagraniczny popyt na produkty spółki wynika z wysokiej jakości oferowanych produktów, które potwierdzają posiadane przez nią certyfikaty jakości ISO/TS 16949, ISO 14001 oraz ISO/OHSAS 18001.Podczas zwiedzania firmy, mogliśmy zapoznać się robotami, do automatycznego zgrzewania punktowego części, z zautomatyzowanymi prasami transferowymi na których są wytłaczane części z blachy.

Zapoznaliśmy się także ze sposobem kontroli jakości wykonania poszczególnych części jak i gotowych zespołów części.

Zapraszamy do galerii
Seminarium
Marzec 2007

Koło Naukowe "Mechatronik" zorganizowało seminarium: "Najnowsze doniesienia ze świata techniki".

Tematyka seminarium obejmowała najnowsze osiągnięcia z takich dziedzin jak: robotyka, automatyzacja procesów produkcji, ergonomia, systemy informatyczne wspomagajšce zarzšdzanie produkcjš, systemy pomiarowe w automatyce, projektowanie inżynierskie i konstruowanie, inżynieria jakości, itp.

Zapraszamy do galerii
Targi Międzynarodowe
14 Listopad 2006

14 listopada 2006 r. odbyły sie Międzynarodowe Targi Technologii i Produkcji Protech w Warszawie. Były to dwa dni wypełnione seminariami, prezentacjami nowych produktów, spotkaniami z ekspertami i specjalistami z branży.

PROTECH jest imprezą targową, która łączy tradycyjne targi produkcji i technologii oraz seminaria: MAINTECH, ROBOTECH, SYSTECH, DESIGNTECH i BIOTECH. Podczas seminariów wystąpili uczestnicy targów, a także naukowcy, polscy i zagraniczni eksperci, którzy poprowadzą dyskusję o innowacjach oraz najnowszych trendach w różnych obszarach produkcji.

  • MAINTECH - Inżyniernia i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych. Prezentacja systemów, oprzyrządowania oraz usług służšcych do utrzymywania zdolności produkcyjnych zakładów przemysłowych. Wielopłaszczyznowe podejście do tematyki utrzymania ruchu w inżynierii.
  • ROBOTECH - Automatyka, Sterowanie, Oprzyrzšdowanie, Robotyka Prezentacja metod projektowania, wdrażania oraz zarzšdzania systemami sterowania i automatyki w przemyśle.
  • SYSTECH - Systemy Informatyczne Wspomagające Zarzadzanie Produkcja Prezentacja najbardziej aktualnych rozwiązań w systemach informatycznych skierowanych do przedsiębiorstw produkcyjnych, takich jak ERP, MRP, CMMS, SCM.
  • DESIGNTECH - Projetowanie dla Mechaniki i Elektorniki Prezentacje najważniejszych zagdnień i rozwišzań z zakresu projektowania inżynierskiego i konstrukcji oraz dziedziny najnowszych.
  • OEMTECH - Original Equipment Manufacturers Część targowa dla producentów i dostawców elementów składowych - części gotowych i wyrobów finalnych.
Warsztaty
7 i 8 Listopad 2006

7 i 8 listopada członkowie koła, uczestniczyli w Warsztatach LabVIEW Hangs-On organizowanych przez firmę National Instruments Poland. Zajęcia te odbyły sie kolejno w Poznaniu i we Wrocławiu.Składały się one z wykładu i praktycznych ćwiczeń przy komputerach.

Zebranie koła
12 Październik 2006

Dnia 12 października 2006 roku odbyło się zebranie koła naukowego Mechatronik. Na zebraniu przyjęto nowych członków, wybrano nowy zarząd, a także ustalono plan działań na rok akademicki 2006/2007.

Osoby które nie mogły uczestniczyć w zebraniu a chciałby zapisać się do koła prosimy o kontakt mailowy.

Konkurs
1 Wrzesień 2006

Konkurs dla studentów wyższych uczelni technicznych 1 września 2006 r. UNESCO ogłasza konkurs dla studentów szkół wyższych technicznych pod nazwą "Mondialogo Engineering Award".

Warunkiem uczestnictwa jest stworzenie zespołu (grupa z kraju rozwiniętego + grupa z kraju rozwijającego się), który przedstawi projekt badawczy zgodny z celami UNESCO skierowany na polepszenie warunków życia w krajach rozwijających się.

Głównymi tematami sš walka z ubóstwem i zrównoważony rozwój środowiska. Rejestracji zespołu w konkursie należy dokonać do dnia 30 listopada 2006.

Kolejnym etapem będzie uzgodnienie projektu przez zespól poprzez wyznaczonego wirtualnego eksperta UNESCO (Mondialogo Project Officer). Szczegółowa Informacja o konkursie znajduje się pod adresem: LINK

Wycieczka
16 Czerwiec 2006

Dnia 16 czerwca 2006 r. odbyła się wycieczka członków koła naukowego Wydziału Mechanicznego „MECHATRONIK” do Browarów Wielkopolskich "LECH" w Poznaniu.

Opiekunami wycieczki byli dr inż. Andrzej Brukszta i mgr inż. Joanna Cyganiuk. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie zakładu. Zwiedzanie zakładu było wielkim przeżyciem.

Wycieczka po terenie zakładu prowadzona była przez przewodnika, który jak się okazało był wytrawnym znawcą piwa i piwowarstwa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od „serca browaru” czyli warzelni.

Mieliśmy okazje zobaczyć proces fermentacji, filtracji, kończąc na bardzo nowoczesnych liniach rozlewniczych. Jedną z atrakcji było zwiedzanie linii do produkcji piwa, czyli mini browaru. Każdy mógł sam spróbować uwarzyć sobie napoju samodzielnie dodając słodu czy chmielu i uruchomić linie rozlewniczą.

Zwiedzenie browaru wielkopolskiego należšcego do najnowocześniejszych w Europie, zapoznanie się z stosowaną tam technologią warzenia piwa na skalę przemysłową oraz zobaczenie bardzo nowoczesnych linii rozlewniczych, przyczyniły się do poszerzenia wiedzy z zakresu nowoczesnych systemów transportowych.

Festiwal nauki
11 Czerwiec 2006

W dniu 11 czerwca 2006r. nasza uczelnia miała swoje święto-5-lecie swojego istnienia. W tym dniu wyjątkowo nasza uczelnia wyszła poza swoje mury.

Nasze koło miało zaszczyt uczestniczyć czynnie w świecie nauki w naszym mieście. Nasz pawilon usytuowany został na "wyspie" Newtona na skrzyżowaniu ulic Dr Pieniężnego i Al. Niepodległości.

Mieliśmy okazję zaprezentować wraz z naszymi opiekunami Panem dr inż. Piotrem Kuryło, dr inż. Edwardem Tertel oraz Panem mgr inż. Edwardem Słońskim dorobek naszej działalności naukowej. Olbrzymie zainteresowanie jakie towarzyszyło nam przez cały dzień sprawiło nam wiele satysfakcji z podjętego zadania.

Z ust Prorektora Pana prof. dr hab. inż. Józefa Korbicza otrzymaliśmy pochwałę i gratulacje.

W naszych głowach budzš się nowe pomysły na następny festiwal nauki.

Składamy podziękowania Panu Mariuszowi Sawickiemu oraz wszystkim członkom koła naukowego "MECHATRONIK" za pomoc w realizacji naszego dzieła.

Wycieczka
18 Styczeń 2006

W dniu 18 stycznia 2006r. członkowie koła naukowego Wydziału Mechanicznego "MECHATRONIK", wraz z opiekunami Panem dr inż. P.Kuryło i dr inż. E.Tertel, odwiedzili zakład produkujący części samochodowe GEDIA POLAND w Nowej Soli.

Firma od początku związana jest z branżą motoryzacyjną i należy do niemieckiej firmy Gedia Gebrueder Dingerkus. Produkowane są częąci tłoczne z blach stalowych i aluminiowych. Firma zaopatruje takie koncerny jak: BMW, Audi, VW, Skoda, Porsche, Opel, Suzuki, Ford, Volvo, Jaguar, Porsche, Karmann (producent kabrioletów). Wysoki zagraniczny popyt na produkty spółki wynika z wysokiej jakości oferowanych produktów, którą potwierdzają posiadane przez nią certyfikaty jakoąci ISO/TS 16949, ISO 14001 oraz ISO/OHSAS 18001.

Podczas zwiedzania firmy, mogliśmy zapoznać się robotami, do automatycznego zgrzewania punktowego części, z zautomatyzowanymi prasami transferowymi na których są wytłaczane części z blachy. Zapoznaliśmy się także ze sposobem kontroli jakości wykonania poszczególnych części jak i gotowych zespołów części.

Wycieczka
15 Grudzień 2005

15.12.2005 roku odbyła się wycieczka członków koła naukowego Wydziału Mechanicznego "MECHATRONIK" do Zakładu Wzbogacania Rudy Miedzi w Polkowicach wchodzącego w skład holdingu KGHM Polska Miedz. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie zakładu wzbogacania rudy miedzi, zapoznanie się z technologię wzbogacania rudy oraz stosowaną tam automatykę przemysłową, warunkami pracy maszyn i ludzi.